Zagęszczenie robotów przemysłowych w inteligentnej fabryce VOYAH firmy Dongfeng Motor osiągnęło wiodący w branży poziom. Cała linia produkcyjna w tej fabryce została wyposażona w 935 robotów przemysłowych. Dach fabryki wyłożony został starannie ułożonymi panelami fotowoltaicznymi, które generują 20 milionów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie i redukują emisję dwutlenku węgla o 11 620 ton rocznie, co można porównać do posadzenie około 528 000 drzew rocznie.
W ciągu siedmiu lat od ustanowienia krajowej strategii zintegrowanego rozwoju delty rzeki Jangcy stale rośnie skala regionalnego handlu zagranicznego. Według najnowszych danych, w maju tego roku skumulowany import i eksport z regionu delty rzeki Jangcy przekroczył 100 bln juanów, co świadczy o dużej odporności i żywotności regionalnej gospodarki. Obecnie w delcie rzeki Jangcy działa 26 zaawansowanych klastrów produkcyjnych na poziomie krajowym. Głównymi partnerami handlowymi w regionie delty rzeki Jangcy są kraje ASEAN i Unia Europejska.
Skoro mówi się, że chińska technologia stopniowo zaczyna wyznaczać światowe trendy, to jak naprawdę wygląda codzienne życie mieszkańców tego kraju? Z pewnością otrzymamy odpowiedź na to pytanie w stolicy Chin, Pekinie.
Wprowadzenie na rynek przez firmę Huawei komputera Hongmeng z własnym systemem operacyjnym przełamało dotychczasową dominację systemów Windows i macOS na rynku systemów operacyjnych komputerów.
Chiny mają innowacje i nowoczesne technologie, Polska ma świetnych specjalistów, rozwinięty łańcuch dostawców i strategiczne położenie. Warto połączyć siły i wspólnie osiągać korzyści. Eksperci z Chin i Polski dyskutowali w Pekinie o nowym modelu współpracy w branży motoryzacyjnej.
W dniach 7-17 sierpnia odbędą się Chengdu XXII Światowe Igrzyska 2025. Prognozuje się, że weźmie w nich udział ponad 4 000 sportowców z ponad 100 krajów i regionów, którzy przyjadą do Chengdu, aby rywalizować w różnych dyscyplinach sportowych. Łączna liczba uczestników ma wynieść około 10 000 osób. Prognozuje się również, że dzięki ułatwieniom wizowym wprowadzanym przez chińskie władze, takich jak na przykład bezwizowy tranzyt, Chengdu spodziewać się może ogromnej liczby kibiców i turystów, a ruch turystyczny w czasie trwania Igrzyska osiągnie szczyt.
Niedawno w zoo w Chongqingu zorganizowano przyjęcie urodzinowe dla pandy wielkiej "Qi Ying", z okazji jej pierwszych urodzin. Urocza "Qi Ying" przyciąga wielu turystów.
28 czerwca w Pekinie rozpoczął się finał Roboball League 2025. To nie tylko pierwszy turniej Światowych Igrzysk Robotów Humanoidalnych 2025, ale także pierwszy w pełni autonomiczny mecz piłki nożnej robotów AI 3 vs 3 w Chinach. W odróżnieniu od robota półmaratońskiego, który skupia się na chodzeniu i bieganiu, gra w piłkę nożną jest bardziej testem osiągnięć technicznych robota w dziedzinie sterowania ruchem, percepcji wzrokowej, pozycjonowania i nawigacji, podejmowania decyzji i planowania oraz współpracy wielu maszyn.
Dzięki integracji "kultury i handlu" w wielu miejscach osiągnięto ożywienie gospodarcze dzielnic biznesowych. Niektóre nowe obiekty komercyjne aktywizują rozwój urbanistyczny dzięki innowacyjnym formom przestrzennym i zróżnicowanym scenariuszom konsumpcji.
W ostatnich dniach prefektura Qiandongnan w Guizhou została nawiedzona przez powodzie. Wielu ochotników, którzy pospieszyli na pomoc w akcji ratunkowej było weteranami i nauczycielami, a wielu z nich jest członkami KPCh. Ochotnicy w nocy postawili 700 metrów tablic przeciwpowodziowych. Według statystyk, w powiatach Congjiang i Rongjiang co najmniej 25 tys. członków partii brało udział w akcji na pierwszej linii.
W środku lata rozwija się "chłodna gospodarka" i w wielu miejscach Chin pojawił się boom na sporty wodne. Według raportu opublikowanego przez Generalną Administrację Sportu Chin, w Chinach jest ponad milion amatorów projektów surfingowych i paddleboardingowych, a którzy wydali ponad 1 miliard juanów.
Od początku tego roku zakres bezwizowego wjazdu do Chin rozszerza się i rozwija się turystyka przyjazdowa. Od stycznia do maja do Yiwu przybyło 250 tys. osób z zagranicy, co stanowi wzrost o 18,62% rok do roku. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku Jiangsu przyjęło łącznie 1 154 900 turystów, co stanowi wzrost o 37,8% rok do roku. W mieście Tongli liczba przyjeżdżających turystów grupowych wzrosła w tym roku o 85%.
Według najnowszych danych opublikowanych przez chińską Narodową Administrację Energetyczną, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku Chiny dodały 196 tys. GW nowych mocy fotowoltaicznych, co stanowi wzrost o 57% rok do roku. Obecnie całkowita zainstalowana moc fotowoltaiczna w Chinach osiągnęła 1000 GW, co stanowi ponad 60% mocy zainstalowanej nowej energii, wznosząc rozwój nowej energii na nowy poziom.
Od „latających łuków” Zakazanego Miasta w Pekinie po inteligentne miasto Ningbo, ze studia Metaverse CGTN po inteligentne nabrzeże portu Zhoushan... media z krajów Europy Środkowo-Wschodniej używają swoich obiektywów i słów, aby rejestrować historie, w których 1,4 miliarda Chińczyków dąży do lepszego życia.
Inicjatywa Pasa i Szlaku to nie tylko symbol współczesnego handlu – to realna szansa dla Polski i Chin na rozwój wzajemnej wymiany handlowej. Nikodem Chinowski z Dziennika Gazety Prawnej komentuje znaczenie Małaszewicz jako końcowego punktu jednego z kluczowych szlaków kolejowych China Railway Express i podkreśla potrzebę równowagi w wymianie handlowej oraz potencjał, jaki chiński rynek oferuje polskim firmom i producentom.
Technologia „interfejsu mózg-komputer” zyskała w ostatnich latach wiele uwagi. Na jakim etapie rozwoju jest obecnie to rozwiązanie? Jakie zastosowania ta technologia będzie miała w przyszłości?
W pekińskiej dzielnicy Shijingshan, na terenie dawnego kompleksu przemysłowego Shougang, powstało nowoczesne centrum treningowe dla humanoidalnych robotów. To właśnie tutaj, każdego dnia, roboty o różnych kształtach i funkcjach przechodzą specjalistyczne „szkolenie” – od przechwytywania ruchu, przez dostrajanie dużych modeli, aż po czyszczenie danych. Na jakim poziomie są już dziś te maszyny? Jakie zadania potrafią wykonywać?
W języku polskim mówi się „JEŚĆ ZUPĘ”, a po chińsku „PIĆ ZUPĘ”. Często mylę te dwa czasowniki i przez przypadek mówię „pić zupę” po polsku. Zastanawiam się, dlaczego po polsku używa się czasownika „jeść”?