Na stronie mapa karier znalazłam dane: kobiety stanowią aż 90% fryzjerów w Polsce. W Chinach sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie – kobiety to tylko 10%, a większość z nich pracuje w małych salonach fryzjerskich oraz na wsiach lub w mniejszych miastach.
Labubu, znany jako ugly-cute, stał się globalnym viralem. Nieograniczona jest kreatywność fanów, którzy tworzą wyjątkowe wersje swoich figurek. Raporty branżowe prognozują dynamiczny wzrost światowego rynku trendy toy, a Labubu to symbol indywidualności i przynależności dla pokolenia Z na całym świecie. No i jak, masz już swojego Labubu czy dalej tylko scrollujesz i zazdrościsz innym?
Inicjatywa Pasa i Szlaku to nie tylko symbol współczesnego handlu – to realna szansa dla Polski i Chin na rozwój wzajemnej wymiany handlowej. Nikodem Chinowski z Dziennika Gazety Prawnej komentuje znaczenie Małaszewicz jako końcowego punktu jednego z kluczowych szlaków kolejowych China Railway Express i podkreśla potrzebę równowagi w wymianie handlowej oraz potencjał, jaki chiński rynek oferuje polskim firmom i producentom.
Technologia „interfejsu mózg-komputer” zyskała w ostatnich latach wiele uwagi. Na jakim etapie rozwoju jest obecnie to rozwiązanie? Jakie zastosowania ta technologia będzie miała w przyszłości?
Jan Żywczok, doktor translatoryki z Polski, znany w Chinach pod imieniem Yan Jing'an, mieszka i pracuje w Chinach od ponad dziesięciu lat. W wywiadzie opowiada o swojej fascynującej drodze do nauki języka chińskiego – od początkowego zainteresowania kulturą popularną, przez zgłębianie tradycyjnej kultury chińskiej, aż po odkrywanie piękna struktury chińskich znaków. Opowiada także o tym, jak z zapalonego fana filmów o kung-fu stał się ekspertem w języku chińskim i jak filozofia taoizmu miała ogromny wpływ na jego naukę tego języka.
Polski projektant Krzysztof Iwański wspomina początki swojej kariery projektowej, od studia start-upowego, które prowadził po ukończeniu studiów do stania się znanym projektantem. Dla niego prawdziwym źródłem inspiracji projektowych jest zapotrzebowanie klientów. Obecnie wykładając w Chinach, bardzo interesuje się chińską kulturą, zwłaszcza projektowaniem chińskich znaków. Zależy mu na pobudzaniu kreatywności młodych projektantów i zwraca uwagę na rozwój chińskiej sztuki designu. Wierzy, że chińsko-polską współpracę projektową czeka świetlana przyszłość.
Polski projektant Krzysztof Iwański, jako zapalony propagator edukacji projektowej, wchodząc do chińskich sal lekcyjnych - poprzez unikalne, kreatywne metody nauczania - prowadzi uczniów, w kierunku tworzenia dzieł rezonujących emocjonalnie. Dostrzegł on różnice i podobieństwa pomiędzy chińskimi i polskimi studentami w myśleniu projektowym oraz inspiruje chińskich studentów do pokochania projektowania i kontynuowania ich karier w tym kierunku.
ANTA to znana w Chinach firma produkująca odzież sportową. Firma rozpoczęła działalność jako rodzinny warsztat obuwniczy w powiecie Jinjiang, w prowincji Fujian, w Chinach. Jak rozwijała się ANTA od rodzinnego warsztatu do znanej firmy produkującej artykuły sportowe? Posłuchajcie Wioli o "doświadczeniu Jinjiang".
Dziś obchodzone jest w Chinach tradycyjne święto - Święto Smoczych Łodzi, które rzekomo zostało ustanowione dla uczczenia wielkiego patriotycznego poety Qu Yuan. Podczas obchodów każdego chińskiego święta, ludzie jedzą specjalne potrawy związane z tym określonym wydarzeniem. Święto Smoczych Łodzi nie jest tutaj wyjątkiem. A jakie potrawy wy spożywacie podczas świąt?
Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi Ci na myśl, gdy myślisz o handlu między Chinami a UE? W ciągu ostatnich 50 lat Chiny i UE szanowały się nawzajem i osiągnęły owocne wyniki współpracy, a roczny wolumen wymiany handlowej między obiema stronami wzrósł z 2,4 mld USD do 785,8 mld USD, co stanowi ponad 300-krotny wzrost. Posłuchajcie Wioli o rozwoju współpracy między Chinami a UE.
W pekińskiej dzielnicy Shijingshan, na terenie dawnego kompleksu przemysłowego Shougang, powstało nowoczesne centrum treningowe dla humanoidalnych robotów. To właśnie tutaj, każdego dnia, roboty o różnych kształtach i funkcjach przechodzą specjalistyczne „szkolenie” – od przechwytywania ruchu, przez dostrajanie dużych modeli, aż po czyszczenie danych. Na jakim poziomie są już dziś te maszyny? Jakie zadania potrafią wykonywać?
Skoro mówi się, że chińska technologia stopniowo zaczyna wyznaczać światowe trendy, to jak naprawdę wygląda codzienne życie mieszkańców tego kraju? Z pewnością otrzymamy odpowiedź na to pytanie w stolicy Chin, Pekinie.
Chiny mają innowacje i nowoczesne technologie, Polska ma świetnych specjalistów, rozwinięty łańcuch dostawców i strategiczne położenie. Warto połączyć siły i wspólnie osiągać korzyści. Eksperci z Chin i Polski dyskutowali w Pekinie o nowym modelu współpracy w branży motoryzacyjnej.