Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe (Chipolbrok) zostało założone w 1951 roku i było to pierwsze chińsko-zagraniczne przedsiębiorstwo joint-venture w nowo powstałych Chinach. Jako istotne ogniwo współpracy żeglugowej między Chinami a Polską firma nie tylko wspierała przepływ towarów i wymianę technologiczną między Chinami a Europą, ale również aktywnie uczestniczyła w budowie infrastruktury w krajach partnerskich w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku. Przez ponad 70 lat Chipolbrok był świadkiem wzajemnego uczenia się, współpracy i wspólnego rozwoju obu krajów, wnosząc nową dynamikę w rozwój stosunków chińsko-polskich w Nowej Erze. #IAmBecauseWeAre
8 kwietnia chiński lodołamacz Xuelong powrócił do Szanghaju, kończąc realizację głównych zadań 41. chińskiej ekspedycji antarktycznej. Ekspedycja ta, która miała miejsce w jednym z najbardziej odległych i wymagających regionów naszej planety, przyniosła szereg istotnych osiągnięć naukowych.
Pierwszy w Chinach inteligentny sprzęt do usuwania lodu z turbin wiatrowych został przetestowany na farmie we wschodnich Chinach. Urządzenie, wykorzystujące promieniowanie podczerwone, może szybko „rozmrozić” zamrożone łopaty turbin wiatrowych. Lód o grubości 3 cm może stopnieć w ciągu 20 sekund. System monitoruje otoczenie w czasie rzeczywistym, zapobiegając powstawaniu lodu i w razie potrzeby przywracając pracę turbin w ciągu godziny.
Pierwszy w Chinach duży bezzałogowy samolot transportowy o udźwigu 1 tony - TP1000 wykonał swój dziewiczy lot. TP1000, który jest całkowicie stworzony i rozwijany w Chinach, ma zostać oddany do użytku w 2026 roku, aby sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na transport towarowy na niskich wysokościach. Samolot jest wyposażony w inteligentną funkcję zrzutu, która może lepiej służyć ratownictwu i pomocy w przypadku katastrof.
Tenis stołowy i piłka nożna to popularne sporty, w których dominują odpowiednio Chiny i Niemcy. Niemieccy trenerzy młodzieżowych drużyn piłkarskich przemierzyli tysiące kilometrów i dotarli do górskiej wioski w Chinach organizując tam obóz szkoleniowy dla dzieci, wywołując u nich piłkarskie marzenia i otwierając przed nimi szeroko okno na świat. W tym samym czasie chińscy trenerzy tenisa stołowego zakładają w Niemczech kluby, w których przekazują niemieckim dzieciom i nastolatkom umiejętności i ducha gry oraz kulturę tenisa stołowego.
W Chinach wysyła się średnio 5700 paczek ekspresowych na sekundę, a maksymalna liczba paczek ekspresowych obsługiwanych w ciągu jednego dnia sięga 729 mln.
Ludowy Bank Chin i inne departamenty wydały wspólnie z rządem Szanghaju dokument zawierający 18 kluczowych inicjatyw mających na celu wzmocnienie wsparcia finansowego dla zagranicznych przedsiębiorstw i budowy Inicjatywy Pasa i Szlaku.
Chińskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych ogłosiło, że obecny obszar ochrony i odnowy ekologicznej Chin przekracza 8 milionów hektarów, a szereg projektów odnowy wdrożono w górach, rzekach, lasach, na polach, jeziorach, trawach, piaskach i oceanach.
W Weifang, w prowincji Szantung odbył się 42. Międzynarodowy Festiwal Latawców, w którym wzięło udział 257 zespołów z 51 krajów i regionów.
W ostatnich latach gospodarka senioralna wykazuje dynamiczny rozwój. Wartość chińskiej srebrnej gospodarki wynosi około 7 bln juanów (około 960,6 mld USD), co stanowi około 6% PKB kraju, a liczba „srebrnych turystów” stanowi ponad 20% całkowitej liczby turystów.
W połowie kwietnia w wielu miejscach prowincji Yunnan rozpoczął się coroczny Festiwal Wody. W jego ramach odbywają się rozpryskiwanie wody, puszczanie lampionów Kongming na błogosławieństwo, pokazy strojów etnicznych, półmaraton oraz chińskie i zagraniczne mecze zapaśnicze.
Na początku kwietnia usługa „zwrot podatku przy zakupie” dla podróżnych z zagranicy została rozszerzona na całe Chiny. Oznacza to, że turyści zagraniczni mogą skorzystać z tej usługi na terenie całego kraju i wykorzystywać zwrócone pieniądze na wydatki krajowe.
Wartość dodana zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu wytwórczego w Chinach wzrosła o 9,7% w pierwszym kwartale tego roku. Motorem wzrostu są branże nowych pojazdów elektrycznych, sprzęt do druku 3D, produkcja robotów przemysłowych, które wzrosły rok do roku odpowiednio o 45,4%, 44,9% i 26,0%.
Szwajcaria jest gościem honorowym 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pekinie i w związku z tym pokazanych na Festiwalu zostanie dziewięć szwajcarskich filmów.
Farma Przyjaźni Chińsko-Czeskiej, znajdująca się w Cangzhou, w prowincji Hebei, jest świadectwem przyjaźni między narodami chińskim, czeskim i słowackim.
Na forum „Inwestuj w Polsce: Strategii Energii Odnawialnej” na X Edycji Targów Branży Energii Odnawialnej w Suzhou zastępca dyrektora Invest in Pomerania Mikołaj Trunin zaprezentował chińskie firmy, które aktywnie działają w województwie pomorskim i podkreślał pozytywny wpływ ścisłej współpracy między Polską a Chinami. Nasza bliższa współpraca zdecydowanie dobrze wpłynie na światową gospodarkę i na sytuację gospodarczą zarówno w Unii Europejskiej, jak i Chinach – powiedział Trunin.
20 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Chińskiego. W Parku Yuyuantan w Pekinie odbywa się wystawa prezentująca pochodzenie i rozwój chińskich znaków. Kiedy pojawiły się pierwsze chińskie znaki? Jakie zmiany zaszły w kształcie znaków w porównaniu do ich pierwotnej formy? Zapraszam do zwiedzenia wystawy ze mną!
W obliczu nasilającego się „spektaklu” amerykańskich podwyżek celnych, wiele krajów wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec tej polityki, szkodliwej zarówno dla innych, jak i dla samych Stanów Zjednoczonych, a przy tym podważającej zasady wolnego handlu międzynarodowego. Redaktor naczelny portalu Chiny24.com Leszek Ślazyk skomentował obecną sytuację, podkreślając, że wszelkie koszty wynikające z tych działań ostatecznie i tak poniosą sami Amerykanie.
Różnica między Chinami a Polską - kampus uczelniany.
Humanoidalne roboty – ulubiony motyw reżyserów filmów science fiction – wkrótce staną się częścią naszego codziennego życia! Na jakim etapie znajduje się obecnie ich rozwój? Jakie zadania będą mogły wykonywać w przyszłości? Czy powinniśmy obawiać się, że nas zastąpią?
Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli zapytasz właśnie poznaną osobę z Chin o jej wiek, nie poczuje się urażona. Jednak zwykle pytamy w inny sposób: „W jakim roku się urodziłaś/eś?” lub „Jaki jest twój chiński znak zodiaku?”.